|
MAT 132 Calculus II
Course Coordinator: Olga Plamenevskaya
Lectures
Section | Time | Location | Instructor | Office* | Office
hours |
LEC 01 | MW 5:20pm-6:40pm | Old Chem 116 | Iana Anguelova
| 3-120 |
MW 12:50-1:50 | F 12:50-1:50 in MLC | |
LEC 02 | MWF 9:35am-10:30am | Harriman Hall 137 | Olga Plamenevskaya | 3-107 |
MF 10:30am-11:45pm in P-143 | W: 10:30-11:00 (talk to me after class) | |
Recitations
Recitations R01–R05 belong to lecture LEC01 (Iana Anguelova),
recitations R06–R10 belong to lecture LEC02 (Olga Plamenevskaya).
Section | Time | Location | Instructor | Office*
| Office hours |
R01 | MW 6:50pm-7:45pm | Physics P127 | Chaya Rosen | 3-103 |
M 7:45-8:45 | Tu 4-6pm in MLC |
|
R02 | TuTh 5:20-6:15am | S B Union 226 | Luca Fabrizio di Cerbo
| 2-114 | |
R03 | MW 11:45am-12:40pm | S B Union 231 | Young-Woo Nam | 2-117 |
|
R04 | MF 12:50pm-1:45pm | S B Union 231 | Jan Gutt | Physics D126
|
F 11:20-12:20 | M 11:20-12:20, Tu 10:40-11:40 in MLC |
|
R05 | MF 3:50pm-4:45pm | Physics P-116 | Jan Gutt | Physics D126 |
F 11:20-12:20 | M 11:20-12:20, Tu 10:40-11:40 in
MLC |
|
R06 | TuTh 9:50pm-11:10pm | Physics P117 | Andrew Stimpson | 3-101 |
M 1-2pm | M 2-3pm, Th 3-4pm in MLC |
|
R07 | MW 11:45am-12:40pm | S B Union 226 | Andrew Candela | email
| | M 3:50-4:50, W 1:45-3:45 in MLC
| |
R08 | TuTh 8:20am-9:40am | S B Union 237 | Andrew Stimpson | 3-101
| M 1-2pm
| M 2-3pm, Th 3-4pm in MLC | |
R09 | MW 3:50pm-4:45pm | S B Union 226 | Chaya Rosen |
3-103 | M 7:45-8:45 | Tu 4-6pm in MLC
| |
R10 | MF 12:50 -1:45 | Lgt Engr Lab 154 | Andrew Candela
| email
| | M 3:50-4:50, W 1:45-3:45 in MLC
|
|
*all offices are in the Math
building, except for Jan Gutt
Instructors' e-mails
Iana Anguelova | anguelov@math.sunysb.edu |
Andrew Candela | acandela@ic.sunysb.edu |
Luca Di Cerbo | luca@math.sunysb.edu |
Jan Gutt | jgutt@math.sunysb.edu |
Chaya Rosen | rosen@math.sunysb.edu |
Young-Woo Nam | ynam@math.sunysb.edu |
Olga Plamenevskaya | olga@math.sunysb.edu |
Andrew Stimpson | stimpson@math.sunysb.edu |
|