Thursday, May 26

9:30am Stanislav Smirnov (Université de Genève & St. Petersburg State University)

11:00am Ib Madsen (University of Copenhagen)
Diffeomorphism groups from a homotopical viewpoint I

2:00pm Kevin Costello (Northwestern University)
Supersymmetric, holomorphic and topological field theories in dimensions two and four, I

3:15pm Moira Chas (Stony Brook University)
String topology and three-manifolds

4:45pm Jim Simons (Stony Brook Univeristy)
Dennis saves the day

Friday, May 27

9:30am Ib Madsen (University of Copenhagen)
Diffeomorphism groups from a homotopical viewpoint II

11:00am Ralph Cohen (Stanford University)
String topology and the classification of topological field theories

2:00pm John Morgan (Stony Brook University)
Rational homotopy theory I

3:15pm Kenji Fukaya (Kyoto University)
Open closed Gromov-Witten theory and its application to symplectic topology

4:45pm Kevin Costello (Northwestern University)
Supersymmetric, holomorphic and topological field theories in dimensions two and four, II

8:30pm Evening Session

Saturday, May 28

9:30am Ib Madsen (University of Copenhagen)
Diffeomorphism groups from a homotopical viewpoint III

11:00am Kevin Costello (Northwestern University)
Supersymmetric, holomorphic and topological field theories in dimensions two and four, III

2:00pm John Morgan (Stony Brook University)
Rational homotopy theory II

3:15pm Steve Halperin (University of Maryland)
The growth and Lie structure of the rational homotopy groups of a infinite dimensional complex

4:45pm Jim Stasheff (University of North Carolina at Chapel Hill)
How Dennis and I intersected

Sunday, May 29

9:00am Mohammed Abouzaid (MIT)
On the symplectic topology of cotangent bundles

10:30am John Morgan (Stony Brook University)
Rational homotopy theory II

11:45am Graeme Segal (Oxford University)
Fields, deformations, and the axiomatization of quantum field theory

Monday, May 30

9:30am Alexander Shnirelman (Concordia University)
Fluid dynamics I

11:00am Boris Khesin (University of Toronto)
Symplectic flids and point vortices

2:00pm Gerard Misiolek (University of Notre Dame)
Geometry of diffeomorphism groups and H1 optimal transport

3:15pm Bruce Kleiner (Courant Institute)
Hyperbolic groups and analysis on metric spaces I

4:45pm Jeff Cheeger (Courant Institute)
Quantitative differentiation

7:30pm “Sullivan’s Circle” evening session

Tuesday, May 31
9:30am Alexander Shnirelman (Concordia University)
Fluid dynamics II

11:00am Steve Preston (University of Colorado)
Fredholmness of Riemannian exponential maps on diffeomorphism groups

2:00pm Claude Bardos (University of Paris)
Boundary effects and turbulence

3:15pm Bruce Kleiner (Courant Institute)
Hyperbolic groups and analysis on metric spaces II

4:45pm Mario Bonk (University of California, Los Angeles)
Expanding Thurston maps

Wednesday, June 1

9:00am Alexander Shnirelman (Concordia University)
Fluid dynamics III

10:30am Bruce Kleiner (Courant Institute)
Hyperbolic groups and analysis on metric spaces III

11:45am Richard Canary (University of Michigan)
Sullivan's dictionary I

Thursday, June 2

9:30am Peter Jones (Yale University)
Product formulas for measures and applications to analysis and geometry

11:00am Misha Lyubich (Stony Brook University)
Renormalization I

2:00pm Michael Yampolsky (University of Toronto)
Renormalization of critical circle mappings and related topics

3:15pm Richard Canary (University of Michigan)
Sullivan's dictionary II

4:45pm David Gabai (Princeton University)
Shrinkwrapping and the taming of hyperbolic 3-manifolds

8:00pm Evening Session

Friday, June 3

9:30am Ken Bromberg (University of Utah)
The Bers-Thurston-Sullivan density conjecture

11:00am Misha Lyubich (Stony Brook University)
Renormalization II

2:00pm Jeremy Kahn (Stony Brook University)
Renormalization: Past, Present and Future

3:15pm Richard Canary (University of Michigan)
Sullivan's dictionary III

4:45pm Curt McMullen (Harvard University)
Algebraic patterns for dynamical systems

Saturday, June 4

9:00am Yair Minsky (Yale University)
Ending laminations, classification and models for hyperbolic 3-manifolds

10:30am Marco Martens (Stony Brook University)
Renormalization III

11:45am Mitsuhiro Shishikura (Kyoto University)
Renormalizations and the Teichmüller theory

1:00pm Dennis Sullivan (Stony Brook University) and Misha Lyubich (Stony Brook University)